Category Archives: Uncategorized

Flok Baskı Nedir ?

Flok Baskı Nedir ?
Tem 28 0 Comments

Flok Baskı Nedir ? Toz Halindeki Lifli küçük Parçacıkları Serpme Yöntemi ile Kumaş Üzerine Sıvanan Bir Yapıştırıcının Üzerine Desene Göre Yapıştırılması işlemidir. iki çeşit flok baskı vardır Serpme flok ve doldurma flok dur.

Flok Baskı En Çok Tercih Edilen Baskı Türlerinden Biridir. Flok baskının yapımı zor ve özen gerektiren bir işlemdir.

Flok Baskı

Flok Baskı

Yukarıdaki Fotografda Görüldüğü üzere Serpme Flok Baskı Tekniği Uygulanarak Desen Kumaşa Aktarılmıştır.

Flok Baskı Makinesinin İşleyişini merak edenler ise Aşağıdaki videoyu izleyebilirler

Masa Baskı Denilen bir Teknik kullanılarakda Flok baskı Yapılmaktadır Bu Teknikte işlemler otomatik değil el ile yapılmaktadır. flok baskı bir çok renkte yapılmaktadır ve aynı anda bir çok rengi aynı kumaşa uygulana bilmektedir.

Flok baskılı kumaşlar giyim, döşemelik, ev tekstili gibi en çok kullanılan alanlarda tercih edilmektedir. görsel olarak hoş dokunulduğunda da yumuşak hissi insanlar üzerinde etkileyici bir sonuç bırakmaktadır.

Flok Baskı

ile Baskılanmış Kumaşlar Görmek mümkündür. Flok Baskının Kumaş Üzerinde kadifemsi Bir Durum oluşturması İnsanlar Üzerinde Bir Etkileşim Yaratmıştır.

Flok Baskı Giyim Üzerine Üretilen Kumaşların Dışında Günlük Hayatta Kullandığımız Bir Çok Kumaş Üzerinde Görmek Mümkündür. Akel Moda Olarak Hızla İlerleyen Bu Moda Rüzgarına Herzaman En İyi Şekilde Yetişerek Müşterilerinin İhtiyaçlarını Karşılamışdır.

Flok Baskı ile Ev tekstili Ve Doğal İhtiyaçlardan olan Giyinme İçin Kullanılan Tüm Kumaşlarda Uygulanan bir Tekniktir. Flok Baskı İle Ev tekstilinde Floklu masa örtüsü, flok baskılı koltuk örtüsü, flok baskılı nevresim örtüsü, flok baskılı halı gibi birçok alanda birçok desen yapılabilir. Peki flok Baskı İle Başka Neler Yapılır derseniz Abiye Kıyafetleri, tişörtler gibi birçok alanda kullanılabilir. Flok baskının ham maddesi olan flok tozu ile yaşam alanlarında birçok dekoratif objede kullanılabilir

Flok Baskı Ve Varak Baskı Kombinasyonu Teorik Olarak kombinasyon Sağlamasada Pratikde Oldukça Güzel Sonuçlar Vermektedir. Flok Baskı nedir ?; Flok Tozlarının Kumaş Üzerine Sıvanan Tutkala Serpiştirilerek Yapılan Bir işlemdir. Varak Baskı nedir ?; Varak Kağıtlarıyla Beraber Desenin Kumaş Üzerine Sıcak Hava İle Aktarılması İşlemidir. Bir kumaşa Önce Flok Baskı Yapılıp Daha Sonra Varak Baskı Uygulanabilir.

Baskıda Kullanılacak Olan Flok tozunun Yoğunluğu Yıkama Haslığında Farklılık Göstereceği için Bu Durum Göz Önünde Bulundurularak Yapılması Kumaşın üzerindeki Baskının Daha Uzun Süre Netliğini Tutmasına Neden Olacaktır.

Varak Baskı Günümüzde ençok Tercih Edilen Baskı Türlerinden biridir nedeni ise Hem Daha Hoş Bir görünüm Kazandırması Hemde Dayanıklık açısından Daha Uzun Süre kalmasından Kaynaklanıyor.